Betonovou podlahu nebo anhydritovou?
Cena betonové a anhydritové podlahy
Strojně hlazená betonová podlaha vyjde zhruba o 30 až 40% levněji oproti anhydritové podlaze, což zákazník určitě ocení. U anhydritových podlah je nutné použít u finální podlahové krytiny, drahá speciální lepidla, která celkovou cenu podlahy prodraží. Co se týká ceny je betonová podlaha oproti anhydritové levnější.
Mechanické vlastnosti betonových vs. anhydritových podlah
Pevnost je u podlahy velmi důležiá, kvalitně udělaný beton je velmi pevný a stálý materiál. V interiérech nedochází k jeho deformaci ani při styku s vodou. Ve venkovním prostředí s kombinací s mrazem, může dojít k deformaci.
Anhydrit používá sádrové pojiva, je po vyzrání taktéž pevný materiál, ale při kontaktu s vodou nabobtná a časem i plesniví. To vede k deformaci a tak ztrácí svou funkčnost.
Tepelné vlastnosti betonových a anhydritových podlah
Tepelná vodivost u betonových podlah je zhruba o 20% nižší než u anhydritových podlah. Betonová podlaha oproti anhydritovým podlahám má zase výhodu lepší akumulace tepla. Lépe udrží teplo, což je důležité pro podlahové topení, ale i při jakémkoliv jiném vytápění domu.
Rovinna a spády podlahy
U betonové podlahy je důležité držet rovinnost v normě 2 mm na dvoumetrové lati.Anhydrit je samonivelační materiál a v dnešní době je tlak na snížení ceny. Může se tak zhoršit kvalita použitých směsí a zhoršit schopnost samonivelace, tady rovnost podlahy.
Při schnutí Anhydritu vadí vystavení přímému slunci, průvanu, které mohou způsobit nerovnoměrné schnutí podlahy a vzniku možných nerovností. Dále může také nastat problém, pokud nebyla směs před aplikací dokonale promíchána.
Betonové i anhydritové podlahy se pokládají ručně, to je jejich společný rys. A právě držení roviny je při realizacích zásadní! Důležité je u betonu držet rovinnost v normě 2 mm na dvoumetrové lati.
Anhydrit je samonivelační materiál, ovšem tlak na snížení ceny s sebou přináší zhoršení kvality používaných směsí, načež pak nejsou samonivelační vlastnosti ideální.
Betonová směs při aplikaci není tekutá, je pouze vlhká. V ideálních podmínkách vysychá bez jakýkoliv problémů. U betonových podlah je výhoda spádování, což u Anhydritových samonivelačních podlah není možné.
Dilatace a praskání betonu
Největší slabinou betonových podlah je praskání. Při zrání podlahy v prvním týdnu po zhotovení, dochází ke smršťování betonu. Tak mohou vzniknout drobné vlásečnicové trhliny. Z tohoto důvodu je zapotřebí v čerstvě položeném betonu vytvořit pracovní spáry. Tyto spáry s nejčastěji realizují ve dveřích, v místnostech větších než 36 m2 a mezi topnými okruhy.
Rychlost realizace betonových vs. anhydritových podlah
Běžná firma je schopna položit za den zhruba 200 m2 betonových podlah. U anhydritových podlah lze realizovat až 1500 m2 za jeden den. U rodinných domů, bytů, které mají většinou do 200 m2, je tento rozdíl nepodstatný. Další nevýhodou anhydritových podlah je, že směs je tekutá. Je tak náročnější příprava podkladu pro aplikaci. Musí být vytvořený dokonalý igelitový podklad (vana), aby směs nemohla nikam zatéct kam nemá. U betonových podlah stačí pouze položit separační fólii a může se hned betonovat.
Strojní hlazení podlahy
Strojní hlazení se provádí u podlah betonových tak i u podlah anhydritových. Strojní hlazení odstraní nerovnosti, výsledkem tak je dokonale rovná a hladká podlaha.
Vhodnost využití podlahy
Obě řešení podlah se hodí do novostavby tak i rekonstrukce rodinných domů a bytů. Betonová podlaha je pochozí již po 48 hodinách, anhydritová podlaha se nehodí do vlhkých a mokrých prostor.